czwartek, 24 października 2013

Zupa-Krem marchewkowy

Pyszny krem marchewkowy, który można podać małym dzieciom :)

 

 

Składniki:

- marchew (500g lub więcej),
- 2-3 ziemniaki,
-  1l rosołu,
- warzywa z rosołu(pietruszka, mały por),
- ugotowane mięso z kurczaka (z rosołu),
- sól, pieprz do smaku,
- pietruszka do przystrojenia,
- grzanki (opcjonalnie).


Wyjąć mięso z rosołu i obrać z kości. Marchew i ziemniaki, obrać, pokroić w kostkę i wrzucić do rosołu , ugotować warzywa  do miękkości. Wrzucić obrane mięsko do zupy i zmiksować blenderem  na krem. Podawać z grzankami, udekorować wg uznania.
 


Smacznego, Kasia ; )

poniedziałek, 21 października 2013

Domowy makaron do rosołu

 

Domowy makaron na pewno jest dużo smaczniejszy od tego kupionego w sklepie, więc nie muszę nikogo przekonywać, że tradycyjny rosół z domowym makaronem jest przepyszny.

Składniki:


- 250g mąki,
- 1 jajko,
- 2 żółtka,
- szczypta soli,
- 100ml ciepłej wody.

Przygotowanie, a właściwie rozwałkowanie ciasta będzie dużo łatwiejsze, kiedy ma  się dobry wałek i ciasto się nie przykleja, mój jest sylikonowy, więc także łatwo i szybko się myje. Taki wałek możecie znaleźć w sklepie internetowym EMAKO.PL Dostępny w różnych kolorach i przystępnej cenie. Wałek sylikonowy na pewno sprawdzi się w każdej kuchni.







Mąkę przesiać do miski (lub na stolnicę), zrobić dołek, wbić jajko i 2 żółtka, dodać szczyptę soli, wymieszać składniki, żeby się połączyły i wlać ciepłą wodę. Zagnieść gładkie ciasto, uformować kulę, przykryć ściereczką i  odstawić na ok. 30 minut. Po tym czasie ciasto rozwałkować, pociąć w paski o szerokości 3-4cm, położyć jeden na drugim i wycinać cieniutkie paseczki. Roztrzepać makaron po blacie, żeby się nie skleił. Zagotować osoloną wodę. Makaron gotować ok. 5 minut - do miękkości. Odcedzić. Podawać z gorącym rosołkiem.

 
Smacznego, Kasia ; )

niedziela, 20 października 2013

Zupa ogórkowa na żeberkach

 Pyszna zupa ogórkowa, idealnie kwaskowata i doskonale rozgrzewająca organizm jesienną porą roku. Podawać z żeberkami i chlebkiem, bo tak jest najsmaczniej :)

Składniki:

- 500-800g żeberek,
- 500g ogórków kiszonych,
- 6 marchewek (lub więcej),
- por,
- 1 duża pietruszka,
- kawałek selera,
- 5-6 dużych ziemniaków (lub więcej),
- sól, pieprz do smaku,
- 1/2 szklanki gęstej śmieatny,
- 2 łyżki mąki,
- 3-4 litry wody,
- inne przyprawy.

Warzywa obrać, umyć i pokroić w paski, a ziemnaki w kostkę. Mięso umyć i wrzucić do gotującej się wody, dodać pokrojone warzywa i gotować do miękkości. Przyprawić zupę do smaku. Ogórki kiszone zetrzeć na tarce.  Dodać do zupy starte ogórki i gotować jeszcze ok. 10-15 minut. Jeśli lubicie bardziej kwaśną zupę, należy dolać trochę pozostałej wody z ogórków. Śmietanę dokładnie wymieszać z mąką, zahartować gorącym wywarem i dolać do zupy.
Smacznego, Kasia :)

sobota, 19 października 2013

Papryki faszerowane ryżem i mięsem mielonym z sosem pomidorowym

Papryki faszerowane z sosem pomidorowym idealne na obiad, upieczone papryczki podawać same lub jako dodatek do ziemniaków.

Składniki:


- 3-4 duże papryki,
- 500g mięsa mielonego,
- 1 woreczek ryżu,
- 1 cebula,
- sól, pieprz do smaku,
- 200g sera żółtego,
- 1 szklanka przecieru pomidorowego,
- olej do smażenia.


Ryż ugotować w osolonej wodzie w gprzepisu na opakowaniu.
Paprykę umyć. Od papryki odciąć górną część z ogonkiem, tak aby powstał "kapelusz" (nie wyrzucamy). Oczyścić środek z nasion. Pokroić cebulę w kostkę. Na patelni rozgrzać olej i wrzucić pokrojoną cebulkę, zeszklić cebulę. Mięso przyprawić do smaku, dodać dodać do cebuli, kiedy mieso się zarumieni, wlać przecież pomidorowy. Dodać ugotowany ryż i wszystko dokładnie wymieszać. Zagotować. Papryki ułożyć w naczyniu żaroodpornym i nafaszerować. Przykryć odciętą częścią papryki, włożyć do nagrzanego piekarnika do 180°C. Papryki piec przez ok. 45-50min, wyjąć posypać startym żółtym serem i podpiec jeszcze ok. 5-10 minut do momentu aż ser się rozpuści.



Smacznego, Kasia ; )

czwartek, 10 października 2013

Sernik z murzynkiem i polewą czekoladową

Pyszne ciasto na specjalną okazję - 100 post opublikowany na blogu.
Murzynek i sernik to idealne połączenie.  Murzynek z przepisu, który pojawił się już na blogu, przepis znajdziecie tutaj -> Murzynek z polewą czekoladową.

Składniki: 
(Murzynek -ciasto czekoladowe)
- 1 kostka margaryny,
- 1/2  szklanki mleka,
- 1,5 szklanki cukru ,
- 4 jajka,
- 4 łyżki kakao,
- 2 szklanki mąki ,
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia.




(Masa serowa)




- 500g twarogu (lub więcej), zmielonego przynajmniej dwukrotnie,
- 4 jajka,
- 1 szklanka cukru,
- 2 łyżki mąki pszennej, 
- 40g miękkiego masła. 
+ 1/2 szklanki wiórkow kokosowych.

(Murzynek - ciasto czekoladowe)

Margarynę,  mleko, kakao i cukier włożyć do rondelka i gotować do momentu aż cukier się rozpuści i masa będzie gładka. Ostudzić. 

Z powstalej masy odlac 2/3 szklanki (z tego powstanie polewa), reszte masy wymieszać z przestaną mąką i proszkiem do pieczenia. 

  Dodawać do ciasta po jednym żółtku ciągle mieszając. Białka ubić na sztywną pianę i wymieszać delikatnie do ciasta.

(Masa serowa)

  Białka oddzielić od żółtek.  Twaróg zmiksować z cukrem, dodać żółtka, mąkę i miękkie masło. Białka ubić na sztywno i wymieszać delikatnie do masy serowej. 
Tortownicę o śr.  26cm (można wyłożyć papierem do pieczenia). Ja niczym nie wykładałam, użyłam tortownicy firmy emako.pl z powłoką non-stick, która zapobiega przywieraniu.

Tortownica firmy EMAKO.PL

Do tortownicy wyłożyć 3/4 ciasta czekoladowego, na ciasto wyłożyć masę serowa - najlepiej łyżkai na wierzch wyłożyć resztę ciasta czekoladowego.

Piec w temp. 180°C  ok. 50 minut. Upieczone i lekko przestudzone ciasto polać odłożona wcześniej polewą i posypać wiorkami kokosowymi. Schłodzić w lodówce. 



Smacznego, Kasia ; )

sobota, 5 października 2013

Naleśniki z bitą śmietaną i malinami


Składniki:

- 250 g ąaki pszennej,
- 3-4 jajka,
- 1 łyżka cukru,
- szczypta soli,
- ok.400 ml mleka,
- olej do smażenia,

-  śmietana kremówka(200 ml),
- 1 łyżka cukru pudru,
- 200g malin.

Mąkę,  cukier i szczypte soli - przesiać i wymieszać. Wbić jajka, wlać mleko i wymieszać trzepaczka. Odstawić, żeby ciasto odpoczelo w temp. pokojowej. Smażyć na niewielkiej ilości oleju z dwoch stron.
Bita śmietanę ubić na sztywno, pod koniec dodać cukier puder. Schłodzić w lodówce.  Maliny umyć. Na każdy naleśnik ułożyć kilka malin i bitą śmietanę.  Udekorować wg uznania.


 Smacznego, Kasia ;)